Bozcaada Balıkçılığı üzerine, adadaki balıkçılarla 2019 yılından bu yana video kayıtlar almaktayız. Gerek kıyı balıkçılığı, gerekse tekne balıkçılığı ile geçimini sağlayan 30’u aşkın kişiyle yaptığımız mülakatlara balık ticareti yapanlar, süngerciler ve ÇOMÜ’den akademisyenin de katılımıyla toplamda 37 farklı kişi ile görüştük.

Aldığımız kayıtlar sonucunda geçmiş ile günümüzün ada balıkçılığının geldiği noktayı, iklim değişikliğinin balıkçılığa etkisini, yasak ve kaçak avlanmanın balık türlerini ve miktarını nasıl değiştirdiğini kayıt altına almaya gayret ettik. Ayrıca geçmişte adanın en önemli geçim kaynaklarından biri olan balıkçılığa dair Bozcaada ile bütünleşen rüzgarın rolünü, balıkçının kumanyasını, yaşanan tehlikeli seferleri, geleneksel hava durumu tahmin yöntemlerini de tanıklar anlattılar.

Bu nedenle bu kayıtlar hem Bozcaadalılar, hem adalı balıkçılar, hem de ada dışında olup deniz ekosistemi ve balıkçılığına merak saranlar için ilgi çekici veriler içermektedir.

Aşağıda göreceğiniz 35 video ile ada balıkçılığına dair fikirlerini paylaşan tanıkların görüşlerini izleyebilir, kim olduklarına dair kısa metinleri okuyabilirsiniz.